29 Nisan 2011 Cuma

İpeğin Hikayesi...Bombyx Mori cinsinden olan ipek böceğinden çıkan saf ipeğin bulunuşu M.Ö 2700 yıllarına kadar dayanır. Çin'li tarihçiler Çin imparatoru Huang Ti'nin gelini olan 14 yaşındaki Hsi Ling Shi, bir ipek böceği kozasından sarkan lifi tesadüf sonucu görmesiyle ipeğin buluşunun başladığını söylerler. Çok uzun zaman, çok az miktarda ipek ipliği sarayda sadece bu prensesin giysileri için üretilmiş olup hatta "ipek" kelimesi de bu prensesin isminden esinlenerek verilen bir kelime olduğu söylenmektedir. Daha sonraları ipek böcekçiliği diğer ülkeler tarafından geliştirilerek yaygınlaştırılmıştır. İpek M.Ö 139 yıllarında "İpek Yolu" olarak bilinen Doğu Çin'den Akdeniz'e uzanan, dünyanın en uzun ticaret yolunun en değerli ürünü olmuştur. Yaklaşık 4000 yıl sonra ipek üretimi Avrupa ve Amerika'ya da yayılmış; 18. ve 19.Yüzyıllarda Avrupa'lılar ipek üretiminde oldukça büyük adımlar atmışlardır. İpek böceği, ipek lifi üreten bir çok çeşitli cins larvalara verilen toplu isimdir. Bombyx Mori olarak adlandırılan cinsi Çin'e ait yerel bir cinstir.

Neden İpek giymeliyiz?

İpek kumaş vücudun dışarı attığı nemi absorbe ederek, cildin temiz kalmasını sağlar, cilt hücrelerinin canlılığını arttırır, yaşlanmayı, damar sertliğini , deride ultraviyole ışınlarının ve radyasyonun etkilerini azaltır. Bu yüzden vücut için en sağlıklı kumaştır. Çin'de yapılan bilimsel çalışmalar, ipeğin sağlığa yararlı olduğunu gösterdi. İpek proteinli bir elyaftır ve ipek proteini saf birkaç proteinden biridir.
İnsan derisinde bulunanlara yakın 18 amino asid içerir. İpek vücut ısısını dengede tutar, güçlüdür,rahattır ve hafiftir. Ayrıca, nemi vücuttan çekmek ve absorbe etmek gibi doğal bir işlevi vardır. İpeğin diğer doğal ve suni elyaflarda olmayan benzersiz bir özelliği de kirlenmeyen, ekolojik doğal bir elyaf olmasıdır. İpek kumaş doğal elyaflardan oluşmaktadır.Bu biyolojik olarak insan vücudu ile tutarlıdır. İpek, kumaşların kraliçesi olarak bilinir ve tüm dünyada bu eşsiz özelliklerinden dolayı insanların tercihi olmuştur.


İpeğin bakımı nasıl yapılır?
İpek ürünlerin hep aynı güzellikte giyilebilmesi için nazik kullanım gerekmektedir.
Canlı renkli ve özel ürünler için kuru temizleme önerilmektedir. Ya da diğer ipeklilerle elde 30 derecede özel şampuan ile yıkanır.İpek ürün, suya konulmadan önce şampuan suda köpürtülür ve bekletmeden yıkanır. Taş yıkama ipeklerde yumuşatıcı kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder