23 Eylül 2010 Perşembe

Silk & Cashmere ile Moda Tarihine Yolculuk

1930 Elsa Schiaparelli Jabolu ModellerModa da bu yıl çok seslilik hakim ama en çarpıcı detay, elbisenin moda tahtına oturması…Öyle olunca Haute Couture detayları işin içine girmiş. Yüksek dikiş olarak tercüme edebileceğimiz bu kavram, 20.yy başlarında tasarımcılarının prova mankeni üzerinde metrelerce kumaşı alıp interaktif bir şekilde kişiye özel ya da o güne özel bir ilhamla öngörüsüz hazırladıkları koleksiyonlar olarak açıklanabilir.

1925 Kimono Stili20.yy’ın ortalarına yaklaşınca çılgın değişim dönemi başlamış; çünkü moda her akımı her ucu denemiş, yaşamış bu esnada da toplum bilinci gelişmiştir. Öyle olunca 70’ler den sonra bir marka akımı başlamış, o da 21.yy’ a girdiğimiz şu yıllarda miyadını doldurma sürecine girmiştir.
1925’ler de modernize edilen Kimono stili ceketleri, 1930’lar da Elsa Schiaparelli’nin jabolu modellerini, 1950’ler de Joseph Guttman’ın tasarladığı ilk triko elbiseyi,yine 1950’ler de Sirdar’ın yaptığı double triko yaka kazakları bugün vitrinlere koysak hiç yabancılık çekmezdik. 70’ler den sonra Haute Couture yerini hazır giyime bıraktı ve efsane modacılar birçok detayı döne döne kullandı.


1950 Joseph Guttman Triko Elbise

Silk &Cashmere’in moda tarihiyle ve modayla iç içe yaşayan, işlerine adeta aşık ekibi bu yıl modanın multinostaljik detayını dışa vuran zarif detaylarla donatılmış bir koleksiyon hazırlamış.
Tüm zamanlarda giyilebilecek modayı yaratmaya kendini adamış bir marka olan Silk & Cashmere, bu yıl ki moda mesajına öylesine oturmuş ki, koleksiyonu incelerken ve modellerin tasarlanma hikayelerini dinlerken gerçekten tarihi bir yolculuk yapılıyor. Küçücük bir detaya, serpiştirilecek bir pula, eklenecek bir fiyonga, kullanılacak bir düğmeye, seçilecek bir dantele karar vermenin böylesine uzun bir yolculuk gerektirdiği, vizyonun ve moda bilincinin bir koleksiyona nasıl etki ettiği görülüyor.Kendi klasiğini yaratma konusunda Türkiye’nin en başarılı markası olarak sayabileceğimiz Silk&Cashmere, moda tarihine damga vuran belli başlı çizgileri yansıtıyor.


1950 Double Triko Yaka Kazak
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder